Hyvää elämää päivätoiminnassa

Malminkartanon päivätoiminta Eloisasta kuuluu naurua. Täällä tapaavat iloiset ihmiset viikoittain, osa heistä useamminkin.  Eloisassa viihdytään yhdessä, saadaan uusia ystäviä, ulkoillaan usein, nautitaan oman keittiön hyvästä ruoasta, liikutaan, nauretaan ja lauletaan. Kaikkea sitä, mikä koetaan mielekkääksi. Tänään vieraina päivätoiminnassa ovat Suomen Karva-Kaverit ry, eli eläinten avulla asiakkaita ilahduttamaan tulleet vapaaehtoiset. Päivän päätteeksi sovimme asiakkaiden kanssa pienestä haastatteluhetkestä, joka toteutettiin ryhmähaastatteluna. Asiakkaat eivät esiinny oikeilla etunimillään.

Mielipide päivätoiminnassa käymisestä yleisesti?

Erkki: Päivätoiminnassa ruoka on maittavaa, ja sitä on riittävästi.
Taimi: Olen saanut uusia ystäviä ja on ollut kauhean kivaa.
Marjatta: Ohjaajat tehneet helpoksi ryhmään tulemisen ja siinä olemisen.

Mitä odotuksia päivätoiminnasta oli ennen ensimmäistä käyntiä?

Marjatta: En tiennyt mitä odottaa. Tytär järjestänyt asian.
Erkki:: En osannut odottaa mitään, mutta tykkään kovasti olla.

Haastateltavat olivat yhtä mieltä siitä, että ryhmään oli helppo tulla. Päivätoiminnan aloitusta ei tarvinnut jännittää.

Mikä päivätoiminnassa on erityisen mukavaa ja tuottaa elämäniloa?

Marjatta: Pääsee pois yksinäisyydestä. Päivätoiminta tuo mukavaa vaihtelua päivään. Ryhmässä on erilaisia ihmisiä, näin saa uusia näkemyksiä asioihin. Paljon kivoja asioita. Kiva päästä fyysisesti pois kotoa. Seura on hyvää ja kaikki tulevat toimeen keskenään.
Taimi: Onhan se kiva, ettei tarvitse olla kotona yksin. Yhdessä ulkoilu on mukavaa.
Kari: Kaiken kaikkiaan olen tyytyväinen, ei moittimista. Kaikki ovat ymmärtäväisiä, ettei asiat aina suju enää samalla lailla kuin aikaisemmin, tai muilla. Päivätoiminnan päivät ei ole koskaan tuntuneet pitkiltä, ja aina on mukavaa tekemistä. Yhdessäolo ja yhdessä tekeminen tuo elämäniloa.
Erkki: kiva kun on itseään parempaa seuraa. (Erkille elämäniloa tuo huumori, ja hän vitsaileekin paljon.)

Yhteisenä mielipiteenä oli, että ulkoilu, sekä ystävien kanssa yhdessä oleminen ja tekeminen tuovat iloa elämään.

Onko jokin asia jäänyt erityisesti mieleen?

Taimi: Kivien maalaus akryylimaaleilla. Vaikka aluksi tuntui, etten osaa. Ryhtyessäni tekemään koin sen todella mielekkääksi. Kivi on kotona muistona.
Marjatta: Onnistumisen kokemukset ovat tässä iässä tärkeitä.

Mieleenpainuvimpia hetkiä kaikkien haastateltavien mielestä ovat olleet hoivamuusikon, sekä Karva-Kaverien vierailut, uusien ystävien saaminen ja juhlapyhien juhlistaminen päivätoiminnassa.

Suomen Karva-Kavereiden suloinen Dino kissa asiakkaan sylissä.

Päivätoiminnan päiväohjelma

10:00 Saapuminen sekä aamupala yhdessä nauttien
10:45 Päivän uutiskatsaus ja keskustelua ajankohtaisista asioista
12:00 Ulkoilua, liikuntaa, aivojumppaa, tanssia
13:00 Lounas ja lepohetki
14:00 Ohjattua toimintaa: visailua, musiikkia, laulua, kädentaitoja
15:00 Iltapäiväkahvit yhdessä ja vapaata seurustelua
16:00 Kotiinlähtö

Päiväkummulla on kaksi päivätoiminnan toimipistettä. Malminkartanon päivätoiminta Eloisan lisäksi Paloheinän vanhassa kirkossa toimii päivätoiminta Sointula.

Päivätoiminta Eloisa
p. 050 570 1341
eloisa@paivakumpuhoiva.fi

Päivätoiminta Sointula
p. 050 305 3193
sointula@paivatoiminta.fi

Tervetuloa mukaan toimintaan, jos kaipaat uusia ystäviä ja mielekästä tekemistä!

Teksti: Maiju Suomela, kotipalveluiden palvelupäällikkö
Haastattelut: Stina Kärkkäinen, päivätoiminnan ohjaaja

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *